NLP : Nuero-Linguistic Programming – Nöro Dilbilimsel Programlama


Bir meyve sıkacağının bile kullanma kılavuzu vardır ve birlikte gelir. 
Beynimizin ise şimdiye değin yoktu…Kimse bize kendi beynimizi daha iyi nasıl kullanacağımızı göstermedi.  Son on yıllarda beynin nöro-fizyolojisi hakkındaki bulgular, beynimizin nasıl çalıştığı konusunda bilgimizi arttırdı.  Bu sayede, 70’li yıllarda, Santa Cruz’daki California üniversitesinde sırasıyla Bilgi ve Dil Bilimci olan Richard Bandler ve
John Grinder tarafından NLP geliştirilebildi.

 NLP kendi beyninizi daha iyi nasıl kullanabileceğinizin kılavuzu.  NLP’ yi uygulamaya başladığınızda, iş veya kişisel hayatınızdan neyi isterseniz, kafatasınızın içinde bulunan evrenin en mükemmel ‘bilgisayarını’ ona göre programlamanız ve istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkün.  Büyük bir olasılıkla, bu başarının önündeki tek engel, sol beyninizden gelecek ‘böyle bir şey olamaz ya da olsa bile bana olmaz’ türünden bir düşüncedir.  NLP ile bu tutumunuzu da, eğer isterseniz, değiştirebilirsiniz.

 Bill Clinton’un hala sevilen bir başkan ve kitle desteğine sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri, bir NLP uygulamacısı ve ünlü NLP ustalarından birini danışman olarak tutmuş olması.  Çağdaş iş gurularının çoğu, örneğin Tony Buzan, Tom Peters NLP’ ye çok şey borçlu; Daniel Goleman’ın ‘Duygusal Zeka’ kavramı da.

 NLP, beyninizi kullanabildiğiniz her alanda kullanılabildiği için, uygulama alanı sınırsız.  Burada sayacağım örnekler alanı ancak daraltabilir.  Yine de gözünüzde daha iyi canlanması ve NLP hakkında iyi bir fikir vermek için iki önemli kullanım alanından söz edilebilir:

I.Kişisel Gelişim

II.İş ve/veya Eğitim Dünyası

I. Kişisel Gelişim:

 Kendi potansiyelinizin, kendi en iyinizin sonuna ulaştığınıza inanıyor musunuz? Hiç sanmam!

Ya bu potansiyelin ne olduğunu biliyor musunuz?  Belki. Öğrenmek ve kendi mükemmelinize ulaşmak için, kendinize ve sevdiklerinize bir fırsat tanıyın

 ·         Uçuş(uçak) korkusu veya klostrofobi gibi herhangi bir korkunuzu NLP ile beyninizi yeniden programlayarak çok kısa bir sürede yok edebilirsiniz. 

·         Ya da, hayatınızdaki yeni veya zor bir durum karşısında, kendiniz gibi değil de, o durumun gerektirdiği en iyi biçimde davranabilmek isterseniz, NLP ile bunu başarabilirsiniz.

·         Geçmişteki bir başarı durumunuzu kodlayarak, bugün şartlar müsait değilse bile, aynı başarıyı yine gösterebilirsiniz.

·         Örnek almak isteyeceğiniz birisinin davranışını, tüm mükemmeliyeti ile modelliyerek, onun gibi olabilirsiniz.

·         İnsanlarla her durumda daha iyi iletişim kurabilmekte ustalaşabilirsiniz.

·         Kendinize güveninizi arttırabilir, hayata daha olumlu, daha iyimser bakabilir; yaşama sevinci ile dolabilir ve daha büyük bir coşkuyla yaşayabilirsiniz.

 

II.İş ve/veya Eğitim Dünyası:

 NLP ile, ister bire bir çalışma ile, isterse grup eğitimi ile aşağıdakileri ve daha fazlasını elde etmek olası.  Bunları isteyip istemediğinize karar verin ve işinize, iş arkadaşlarınıza ve kendinize bu fırsatı tanıyın.

 ·         Zamanı uzatabilirsiniz.

·         Beceri düzeyinizi büyük bir hızla arttırabilirsiniz.

·         Doğru stratejiler saptayıp büyük bir ustalıkla uygulayabilirsiniz.

·         Müzakere/Pazarlık becerilerinizi katlayabilirsiniz.

·         Yönetimde, özellikle insan yönetiminde başarınız kaçınılmaz olabilir.

·         Doğru işe doğru insanı yanılmadan ve büyük bir gönül rahatlığı içinde seçip yerleştirebilirsiniz.

·         Çok daha kısa ve verimli toplantılar yapabilirsiniz.

·         Daha hızlı ve doğru öğrenebilir, sınavlarda çok daha başarılı olabilirsiniz.

·         Satış başarı grafiğiniz hızla yükselebilir.

·         Hitabet sanatınız, havsalanızın kolay almayacağı düzeylere çıkabilir.

·         Doğru karar verip vermediğinizi, kimseye danışmak zorunda olmadan ama büyük bir içsel kesinlik duygusu ile bilebilirsiniz.

 ABD ve Avrupa’da 400 civarında NLP Enstitüsü, milyonlarca insana, hayatta istediklerine ulaşmada kendi beyinlerini kullanabilmeleri için yardım ediyor.  Internet’te NLP ile ilgili 68.000 web sayfası var.  Türkiye’de böyle bir enstitü kurma ve sertifikalı NLP eğitimleri verme hakkı, kurucu Dr. Richard Bandler tarafından Dr. Şule Aytaç’a verildi.  Sizler, NLP’ yi Amerika veya Avrupa’ya gitmeden, avuç dolusu para harcamadan, kendi yeriniz ve dilinizde Dr. Aytaç’tan öğrenebilme şansına sahipsiniz.

Sosyoloji doktoru olan Şule Aytaç, akademisyenliği yanı sıra, yurt içi, İngiltere ve Fransa’da üst düzey yöneticilik yaptı; halen İDE Eğitim & Organizasyonun sahibi olarak yönetim danışmanlığı yapmaktadır.  Dr. Aytaç, geçenlerde San Francisco’da Türkiye’den çağrılı tek konuşmacı olarak katıldığı ‘State of the World Forum’da yaptığı NLP uygulaması ile, bir katılımcının dediği gibi ‘bir başkasının bir buçuk saatte anlattığını, beş dakikalık bir uygulama ile insanların kavramasını sağladığı’ gibi, bir sonraki konuşmacı Daniel Goleman’a duygusal zekanın iş dünyasında nasıl yararlı olabileceğini daha iyi anlatabilmesi için zemin hazırladığından dolayı da kendisinden teşekkür aldı.  Siz hangi konuda ustalaşmak ister siniz? 

Şule Aytaç’a (212) 20151 44  ve (532) 248 05 09 no’lu telefonlar ve suleaytac@nlp.gen.tr elektronik posta adresinden ulaşabilirsiniz.

giriş sayfasına dönmek için tıklayın
ana sayfa